REGISTRÁCIA  |  PRIHLÁSENIE
Bežecké lyžovanie
Bežecké lyžovanie

Bežky | 22.2.2023 | Karol Kováč | Čítané 1079x | 0 príspevkov v diskusii
Na bežkách v Taliansku- Južné Tirolsko
Gsieser Tal/Val Casies 14.2.-20.2.2023

Pravidelne, od roku 2013 chodíme do oblasti Dolomitov v časti Južného Tirolska ležiaceho na severe Talianska. Do doliny Gsieser Tal/Val Casies nás v počiatkoch prilákali preteky v behu na lyžiach zo série EUROLOPPET - GsieserTal Lauf/GranFondoValCasies. Autonómna oblasť Talianska v ktorej sa bez problémov dohovoríte po nemecky aj taliansky, patrila v minulosti do Rakúska a tak všetky názvy miest a inštitúcií sú uvádzané v nemeckom a talianskom jazyku, preto ich aj ja uvádzam oddelené lomítkom.
V tomto roku sme absolvovali pobyt už 10. krát. Vynechali sme iba rok 2021, keď pre pandémiu Covid-19 sa neuskutočnili ani preteky v behu na lyžiach.
Pre informáciu ešte uvediem, že údolie Gsieser Tal/Val Casies sa nachádza v blízkosti známych stredísk zimných športov ako sú KronPlatz-zjazdové lyžovanie, Antholz/Anterselva-biatlon a Toblach/Dobiacco-bežecké lyžovanie. Všetko sú to pojmy, známe vo svete zimných športov.
Dolina GsieserTal/ValCasies sa rozprestiera od mestečka Welsberg/Monguelfo po St. Magdalenu v nadmorskej výške od cca 1200 do 1500 m n.m., tiahnúca sa od juhozápadu na severovýchod v dĺžke cca 20 km obklopená horskými štítmi siahajúcimi až do výšky 2800 m n.m.
V doline nájdu svoje uplatnenie okrem bežcov na lyžiach, ktorí tu majú k dispozícii viac ako 40 km pravidelne upravovaných tratí, aj zjazdári a skialpinisti. Miestne zjazdovky sú tu tri. V dedinke Taisten/Tesido v dolnej časti údolia, potom v časti Pichl/Cole asi v strede, ako aj v St. Magdalene na severnej časti doliny, kde je najdlhšia zjazdovka - 1200 metrov. Pre nenáročných zjazdárov vyhľadávajúcich menej ľudí sú tieto zjazdovky veľmi vhodné. Pre tých, ktorí chcú svetové stredisko, tak majú možnosť urobiť si výlet do neďalekého Kronplatzu. Zaujímavosťou je, že krátku ale strmú zjazdovku v Pichl/Cole si pred pretekmi vo svetovom pohári v slalome žien vybrala na tréning najlepšia svetová zjazdárka Mikhaela Schiffrinová a aj naša Petra Vlhová.
Skialpinisti tú nájdu vhodné terény na výstupy do okolitých údolí a kopcov, kde je k dispozícii niekoľko chát s krásnymi výhľadmi do doliny a na okolité končiare.
Ako som už písal vyššie, do údolia Gsieser Tal/Val Casies nás pritiahli preteky v behu na lyžiach, ktorých sa zúčastňovala väčšina účastníkov pobytu. S pribúdajúcimi rokmi už súťažiacich ubudlo, ale stále nás to do tejto krásnej doliny ťahá za parádne upravenými bežeckými stopami užiť si pobyt na bežkách. Sú medzi nami i takí, ktorí si nájdu čas aj na výšlapy na skialpoch do okolitých kopcov, či užiť si zjazdovky alebo sa iba prejsť po okolí.
Nebolo tomu inak ani v tomto roku, keď sme si mohli užiť za veľmi priaznivého počasia všetky aktivity, ktoré nám príroda a aktívni obyvatelia ponúkajú. V tomto roku sa rozhodlo navštíviť tento krásny kút Talianska celkom 16 členov a priaznivcov nášho klubu a podľa ich vyjadrení boli aj tí, ktorí navštívili túto oblasť prvý krát, s pobytom spokojní.
Aj keď väčšina so zúčastnených sa sem nevracia iba kvôli pretekom, tak pre mňa to stále zostáva výzva a absolvoval som už 10. preteky v behu na lyžiach na dlhej trati. Mal som skvelých fanúšikov, ktorí ma povzbudzovali, za čo som všetkým vďačný, bolo to veľmi príjemné.
Prežili sme takmer týždeň v príjemnom prostredí hôr s vôňou vidieka a u hostiteľov, u ktorých sa už cítime ako doma a nič nám nechýbalo.
Aj teraz sme sa domácim poďakovali za príjemný pobyt a lúčili sme sa s nádejou, že o rok sa opäť radi stretneme.


     
Bežky | 8.1.2023 | Karol Kováč | Čítané 699x | 1 príspevok v diskusii
Aktivity priaznivcov bežiek počas zimnej sezóny
Milovníci bežiek sa chystajú na sneh

Každoročne členovia klubu, ktorí vyznávajú bežecké lyžovanie už dlhé roky využívajú zimnú sezónu na aktívny pohyb v zasneženej prírode.
Okrem individuálnych akcií a výletov patria k najobľúbenejším aj organizované pobyty na horách.
Desiatky rokov už pravidelne v januári chodíme do Kremnických vrchov. Najskôr to bolo na Králiky, kde členovia klubu pravidelne chodili na tréningové pobyty pred Bielou stopou SNP ladiť formu, aby tento masový pretek zvládli čo najlepšie. Bolo to v časoch, keď podnik Slovnaft vlastnil rekreačnú chatu v tejto lokalite a tak sme mali veľmi dobré podmienky na tieto aktivity. Náš klub patril v 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia k najaktívnejším klubom, ktoré sa zúčastňovali tohto najmasovejšieho bežeckého podujatia na Slovensku. Desiatky našich členov sa každoročne na týchto pretekoch zúčastňovali. Po revolučnom roku 1989 a zmene systému sa aj Slovnaft postupne zbavoval vedľajších činností a tým aj rekreačných objektov. Koncom 90-tych rokov sme tak stratili našu základňu na Králikoch a našli sme si inú lokalitu, neďaleko na Skalke. Odvtedy chodíme na tréningové pobyty každoročne tam.

Postupne sa okruh aktívnych bežkárov, ktorí sa zúčastňujú podujatia Biela stopa zužuje, no bežky stále priťahujú dosť záujemcov. A tak, aj keď charakter pobytu sa zmenil na relaxačný pobyt v zasnežených horách s priateľmi, tešíme sa každý rok na týždeň na bežkách.
Nie vždy nám však počasie praje. Tento rok je jeden z tých, ktorý je pre bežkárov neprajný a na horách chýba sneh. Museli sme tak posunúť tradičný termín nášho pobytu a veríme, že snehu na horách neskôr bude dostatok. Prognózy počítačových modelov predpovedi počasia tomu nasvedčujú.

Po zmene systému sa otvorila možnosť cestovať za našou záľubou aj do zahraničia. To sme aj využili a naši členovia sa tak mohli zúčastniť aj podujatí v behu na lyžiach v iných krajinách Európy. Môžem spomenúť, že sme sa zúčastnili Biegu Piastóv v Poľsku, Šumavského skimaratónu v Česku, Skadi Loppetu a König Ludvig laufu v Nemecku, Koasalaufu, Dolomitenlaufu a Ganghoferlaufu v Rakúsku, Gsiesertal laufu a La Sgambedy v Taliansku. Individuálne sa naši členovia zúčastnili aj Vassalopetu vo Švédsku a Marcialonge v Taliansku, či podujatí v Estónsku, Fínsku a Švajčiarsku.
Pri cestovaní po podujatiach v Európe sme si veľmi obľúbili miesto v Južnom Tirolsku, v doline Val Casies (Gsieser Tal) na severe Talianska, kde sa každoročne koná podujatie Euroloppet - Gsiesertal lauf. V tomto roku by sme tam mali absolvovať už 10 pobyt. Každoročne tam chodí partia 8 až 16 členov nášho klubu. V tomto roku má záujem o tento pobyt 15 vyznávačov bežiek.

Všetci veríme, že zima sa nakoniec spamätá a nadelí nám dostatok snehu, aby sme si mohli užiť pobyt na bežkách.


     

strana 1 2 3 4 5